Skip Navigation Links.
Skip Navigation LinksVA SYD » Om oss » Nyhetsarkiv » Juli 2010

Juli 2010

Nyheter publicerade juli 2010.


2010-07-27

Uppmuntran till sparsamhet på vatten

Den varma och torra sommaren gör att det används mer vatten än vanligt. Den här sommaren är Bolmentunneln stängd för reparation och vi tar vatten ur andra vattentäkter. Nu har gränsen för det tillåtna vattenuttaget i Ringsjön nåtts. Det råder inte dricksvattenbrist men vi uppmuntrar dig till att vara sparsam med vatten, framför allt vad gäller trädgårdsbevattning.

Du behöver inte tveka inför att använda vatten till dryck och mat men det finns många andra saker du kan tänka på:

  • Det går åt upp till 12 000 liter dricksvatten att fylla en trädgårdspool.
  • Tvätta/diska alltid med full maskin.
  • Duscha kortare tid.
  • Täta läckande kranar.

Ta reda på mer: Bevattning?


2010-07-26

Rent vatten i kranen

Somliga orter förses med vatten från Ringsjön under den period som tunneln till och från sjön Bolmen repareras. Nyligen har det kommit rapporter att Ringsjön är otjänligt för bad men detta påverkar inte vattnet i din kran.

-  Nej, vi ligger långt under tjänligtvärdena och gör ständiga kontroller av vattnet, säger platschefen för Sydvattens reningsverk vid Ringsjön i Skånska Dagbladet.

"Kranvatten är inte som badvatten", Skånska Dagbladet, 2010-07-24 (nytt fönster)

Reparation av Bolmentunneln


2010-07-14

Sortering av matavfall ökar

Att sortera matavfall är en enkel och god insats för miljön. De som redan sorterar är nöjda med hur smidigt det går enligt våra undersökningar. Intresset för möjligheten ökar.Matavfallspåse, foto

- Sorterandet har blivit en kultur. Det märks att folk respekterar det här, säger Besnik Haziri, miljöarbetare som kör sopbil för Resta.

Det här kan du läsa om i dagens Sydsvenskan som i flera artiklar berättar att allt fler väljer att sortera ut sitt matavfall och att hushållsavfallet krymper. Sydnytt rapporterar att skåningar är bäst på att sopsortera.

"Fler väljer att sortera matresterna", Sydsvenskan

"Vi kastar mindre i dåliga tider", Sydsvenskan

"Skåningar bäst på sopsortering", Sydnytt

Se våra resultat av undersökningar om erfarenheter av matavfallssortering idag


2010-07-12

Torr brunn

Med värmen följer torkan. För dig med egen brunn kan det betyda bekymmer med vattentillgång då grundvattennivån sjunker. VA SYD kan ge dig svar och råd om hur du ska gå tillväga:

Information till dig med egen brunn


2010-07-06

Värme och bananflugor?

Har du problem med bananflugor i värmen? Kolla in på vår sida om avfall där du hittar ett kundtips till en bananflugfälla.

Avfallssida med kundtips om bananflugfälla.



Sidan uppdaterad 2010-08-06 av Annette Larsson

Skriv ut
VA SYD, Box 191, 201 21 Malmö | Kundservice: 040-635 10 00 | Växel: 040-635 00 00 | E-post: kund@vasyd.se