Skip Navigation Links.
Skip Navigation LinksVA SYD » Om oss » Nyhetsarkiv » Augusti 2011

Augusti 2011

Nyheter publicerade augusti 2011.


2011-08-30

resultat från källsorteringen på malmöfestivalen

Under Malmöfestivalen 2011 har VA SYD bland annat haft en stor bemannad källsorteringsstation på Gustav Adolfs torg. Där gick det att återvinna papper, plast, färgat och ofärgat glas, tidningar, restavfall samt matavfall. Just matavfall har varit det som har fungerat bäst - 1460 kilo matavfall har samlats in. Det räcker som biobränsle till 146 mil!

Utöver matavfall har även 1 680 kilo wellpapp, 450 kilo plast och 220 kilo metall samlats in under festivalveckan.


2011-08-30

Plaståtervinning - så går det till

Visste du att de som tillverkar plastprodukter idag är skyldiga att följa lagen om producentansvar? Den säger att den som tillverkar en produkt och därmed belastar miljön också ska betala tillbaka till miljön. Tillverkaren ska alltså se till att produkten samlas in och återvinns.

Vill du veta mer om insamlingen och vart din sorterade plast tar vägen och till vad den återvinns har Sydsvenskan ett intressant reportage om just detta:

"När plast blir ny plast", Sydsvenskan, 2011-08-28 (nytt fönster)


2011-08-29

Hållbar framtid i fokus på Kirsebergs höstfest

VA SYD deltar i Kirsebergs Höstfest 4 september! Hållbarhet är i fokus och vi diskuterar gärna hållbar utveckling med alla besökare och svarar på frågor om hur du kan dosera rätt mängd tvättmedel för miljöns skull. På plats finns också en återvinningscontainer där du kan lämna eller byta dina grejor. Kom och träffa oss mellan klockan 13-16!

Programmet för Kirsebergs Höstfest, 2011-09-04


2011-08-15

Forskning kring dricksvatten

Forskning och utveckling kring dricksvatten och miljö är ett av våra fokusområden på VA SYD. Vi följer och ser med stort intresse på forskningsresultat kring dricksvatten. I söndagens Sydsvenskan finns en intressant artikel kring dricksvatten:

"Lundaekologer förutspår dyrare dricksvatten", Sydsvenskan, 2011-08-15 (nytt fönster)

VA SYDs arbete kring dricksvatten


2011-08-04

VA SYD i samarbete med Malmö Halvmarathon

Lördagen 13 augusti är det dags för Malmös Halvmarathon!  VA SYD ser till så det finns gott om gratis kranvatten längs med banan och en målgång med dimdusch! Vi ordnar också med kärl för restavfall så banområdet hålls rent samt med kärl för matavfall för omvandling till biogas!

Malmö Halvmarathon arrangeras av MAI Marathon, Heleneholms IF, IK Pallas och Friskis och Svettis. Anmäl dig du också senast 5 augusti!

Malmö Halvmarathon 13 augusti 2011 (nytt fönster)


2011-08-02

Kraftiga sommarregn och översvämning?

Vid kraftiga skyfall eller stort vattenflöde i vattendragen kan det hända att du får översvämning i din källare.

Det är viktigt att du meddelar detta till ditt försäkringsbolag och även till oss. Gör det via vår hemsida eller genom att ringa vår kundservice.

Meddela oss här om du drabbats av källaröversvämning

Vi har även råd för hur du kan göra för att förebygga källaröversvämning:

Förebygg källaröversvämning


2011-08-01

Sommartips för ditt avfall

Hur gör jag av med askan från grillen? Kan jag minimera att matavfall eller kärl luktar illa i sommarvärmen? Hur rengör jag bäst mitt sopkärl? I sommarvärmen är det värt att tänka extra på hur avfallet ska hanteras. Ta del av några av våra tips: 

Sommartips för ditt avfall

 


Sidan uppdaterad 2011-09-20 av Annette Larsson

Skriv ut
VA SYD, Box 191, 201 21 Malmö | Kundservice: 040-635 10 00 | Växel: 040-635 00 00 | E-post: kund@vasyd.se