Skip Navigation Links.
Skip Navigation LinksAvfall » Sortera avfall » Elavfall » Småel - enkel sortering

Bild på glödlampaEnklare insamling av glödlampor

Glödlampor, småbatterier och små elektriska apparater ska aldrig kastas i den vanliga soppåsen. Därför startade Sysav ett projekt som ska göra det enklare att lämna småel på rätt plats! 

 

Lämna elavfall på ICA maxi i malmö

Sedan februari 2009 samarbetar Sysav med ICA Maxi-butikerna i Västra Hamnen och på Ystadvägen i Malmö. Samarbetet är ett försök där elavfall samlas in i ett speciellt framtaget skåp som kallas ”Samlaren”.

På så vis kan du slå två flugor i en smäll - lämna elavfallet på samma gång som gör dina vardagliga matinköp. Perfekt!

 

lyckad insamling - två ton farligt avfall 

"Samlaren" utvärderades i en första delrapport efter de sex första månaderna i projektet. I rapporten kan man bland annat läsa att det lämnats sammanlagt 2 ton (!) farligt avfall i de sex Samlare som ingår i projektet. Till exempel hade 16 000 glödlampor samlats ihop.

På Sysavs hemsida finns mer information om "enklare insamling av glödlampor" (nytt fönster).


Sidan uppdaterad 2012-04-12 av Karin Holm
Innehållsansvarig är Marie Castor

Skriv ut
VA SYD, Box 191, 201 21 Malmö | Kundservice: 040-635 10 00 | Växel: 040-635 00 00 | E-post: kund@vasyd.se