Ledningsgruppen sitter på uppdrag av förbundsdirektören. Förbundsdirektören har i sin tur fått i uppdrag av förbundsstyrelsen att svara för den löpande verksamheten. 

Katarina Pelin, förbundsdirektör VA SYD 

Katarina Pelin
Förbundsdirektör

katarina.pelin@vasyd.se

 

Henrik Aspegren
Vice förbundsdirektör

henrik.aspegren@vasyd.se

Magnus Ek 

Magnus Ek 
Dricksvatten
Bitr. avdelningschef

magnus.ek@vasyd.se

 

Eva Kristensson                
Kund & Kommunikation
Avdelningschef

eva.kristensson@vasyd.se

 

Christopher Gruvberger
Miljö, Strategi & Samordning
Avdelningschef

christopher.gruvberger@vasyd.se

 

Håkan Lundgren
Rörnät
Avdelningschef

hakan.lundgren@vasyd.se

 

Karin Fernström
Ledningsnät
Avdelningschef

karin.fernstrom@vasyd.se

 

Elin Lund Pedersen
HR, IT & Juridik
Avdelningschef

elin.lund-pedersen@vasyd.se

 

Stefan Åkesson
Ekonomi
Avdelningschef

stefan.akesson@vasyd.se

 

Ulf Nyberg
Avloppsvatten
Avdelningschef

ulf.nyberg@vasyd.se

Annika Sevrell
Avfall
Avdelningschef

annika.sevrell@vasyd.se